Faculty & Staff

 

To search for a faculty/staff member’s email address, please click here and search under Elko Middle School

Administration
Dominique Friend, Principal
Norris Evans, Associate Principal
Garry Marshall, Assistant Principal
Pamela Parker, Assistant Principal

Clinic
Kerry Barrett, Registered Nurse

Counseling
Yolanda Hall, Director & 7th Grade Counselor
Sally Hawash, 6th Grade Counselor
Russell Lewis, 8th Grade Counselor

Exceptional Education
Shanna Brenneman
Devon Clark
Tyler Hurd
Selene Marsh
Sandra McCoy
Dorgas McDonnough
Christine Medley
Rashida Mobley
Christine Starrett
Paul Suhr
Cynthia Talley
Sadiqa Westry
David Wilde

Foreign Language/ESL
Paul De Nijs (Spanish)
Octavia Davis (Spanish)
Mia Hines (ESL)

Health & Physical Education
Jacob Bortz
Ashley Crook
Jason Ferguson
Claiborne Hammond
Matthew Tucker

Literacy
Donna Bryant
Shondalyn Chamblee
Octavia Davis
Monique Flowers
Chapin George
Candice Gill
Carissa Godwin
Dabney Kellogg
Brian Millward
Kellie Seals
Stacy Wells
Sandra Wilson

Math
Timothy Aberle
Angela Allen
Kendra Amis
Jennifer Bower
Jessica Dean
Shawn Gersbach
Jennifer Mason
Robyn Miller
Brian Tate
Sarah Teach
Joan Tique

Library
Teresa Horgan, Librarian

Science
Karen Dieter
Stacie Berry
Mia Hines
Ethel Jordan
Carey Ratlief
Frenchie Travis

Social Studies
James Clark
Michael Decker
Ashleigh Dickerson
Nathan Fronczek
Lisa Gordon
Timothy Kiser

Support Staff
Melissa Burnett, Coordinator of Assessment and Remediation
Anita Croxton, Principal's Secretary
Dawn Gallmeyer, Registrar
Vanessa Haislip, Financial Secretary
Kimberly Lyon, Attendance Secretary
Erin Ortiz, School Social Worker
Erin Pratt, Instructional Technology Resource Teacher
Terri Smith, Technology Support Technician
Christine Stanley, Library Assistant
Kempton Wiebe, School Psychologist
LaTasha Wooden, School Social Worker

Unified Arts – Cultural
Frank Chlorie (Band)
Edward Haskins (Strings)
Eve Minter (Chorus)
Laura Myers (Art)
Meredith Ose (Art)

Unified Arts – Vocational
Delores Brooks (Family & Consumer Science)
Lisa Brown (Business Technology)
Johann Odom (Technical Education)
Brent Rose (Technical Education)