Faculty & Staff

 

To search for a faculty/staff member’s email address, please click here and search under Elko Middle School

Administration
Dominique Friend, Principal
Courtney Swartz, Associate Principal
David Leath, Assistant Principal
Garry Marshall, Assistant Principal

Clinic
Kerry Barrett, Registered Nurse

Counseling
Jorli Swingen, Director & 6th Grade Counselor
Sally Hawash, 8th Grade Counselor
Russell Lewis, 7th Grade Counselor

Exceptional Education
Wanda Anderson
Ashley Archer
Rondra Archer-Wells
Nicholas Austin
Cindy Carden
Ericka Fells
Tomorrow Lofton-Pickens
Jillian Ryba
Aiesha Saint James
Christine Starrett
Cynthia Talley
Terri Taylor-Dark

ESL/Foreign Language
Kristin Obeck (ESL)
Wilson Gallo Saenz (Spanish)

Health & Physical Education
Ta'Ree Brown
Christopher Gholson
Hayden Hughes
Mary Miller
Abby Thomas

Library
Joseph Harrell, Librarian

Literacy
Donna Bryant
Karen Canty
Sue Ann Doxey
Monique Flowers
Genevievre Gray
Dabney Kinelski
Brian Millward
Alexander Reddick
Lindsey Todd
Stacy Wells

Math
Kendra Amis
Jessica Dean
JoAnn Ghianni
Robyn Miller
Myrtle Mines
April Self
Leanna Shiew
Logan Staton
Brian Tate
Sarah Teach

Science
Stacie Berry
Devon Clark
Carey Ratlief
Ethel Reed
Amber Rhoda
Frenchie Travis

Social Studies
James Clark
Michael Decker
Lisa Gordon
Sekani Grant
James Johnson
Kellie Williams

Support Staff
Melissa Burnett, Coordinator of Assessment and Remediation
Troy Cash, School Security Officer
Kirsten Renwick, Literacy Coach
Anita Croxton, Principal's Secretary
Le'Teshia LeSane, Dean of Students
Vanessa Haislip, Financial Secretary
Tu-Wanna Blount, Attendance Secretary
Erin Ortiz, School Social Worker
Dr. Ann Nash, Innovative Learning Coach
Jillian Ryba, BLISS Coordinator/Exceptional Education Co-Chair
Faye Satterwhite, Nursing Assistant
Ryann Skraitz, Math Coach
Terri Smith, Technology Support Technician
Tamika Stacy, Registrar
Jason Morris, Library Assistant
Nicole Lee, Speech Language Pathologist
Kempton Wiebe, School Psychologist

Unified Arts – Cultural
Frank Chlorie (Band)
Laura Myers (Art)
Shakia Robertson (Art)
Dr. Alvin Campbell (Chorus & Strings)

Unified Arts – Vocational
Wilbur Childress (Technical Education)
Dianna Dance-Lewis (Family & Consumer Science)
Elizabeth Williams (Business Technology)